Стройка

Новости строительства и недвижимости


Як все починалося?

Мельбурн – стріт-арт столиця Австралії. За 20 років вуличне мистецтво виросло з тегів в поїздках в цілі алеї і мурали висотою у 20 поверхів. Роботи місцевих художників можна зустріти не тільки на вулицях, але і в галереях сучасного мистецтва по всьому світу. Художники проводять персональні виставки і співпрацюють з відомими брендами, а розписні провулки стали однією з головних визначних пам’яток Мельбурна.

Стартом стріт-арт культури в місті вважається 1984 рік. Тоді відомий американський художник графіті Кіт Харінг (Keith Haring) прилетів в Австралію і написав кілька робіт в Мельбурні. Роботу на стіні Технологічного коледжу (35 Johnston St, Collingwood) в районі Коллінгвуд вийшло зберегти, і зараз вона внесена до списку спадщини штату Вікторія. Це одна з 31 роботи Кита Харінга в світі.
Пізніше теги і графіті почали з’являтися в поїздах, на старих будинках і на стінах у вузьких проходах між вулицями. У Мельбурна незвичайна планування центру –основні широкі вулиці розділені численними вузькими провулками. Вони зручно приховані від сторонніх очей, тому і стали популярні у вуличних художників. А творча атмосфера в місті тільки підливала фарб на стіни.

У 2000-х на піку популярності був стенсил-арт – це коли рисунок наносять через трафарет. Художники стали вкладати провокаційний і соціальний сенс у свої роботи, тим самим залучаючи більшу увагу до стріт-арт сцені. У 2003 році на стінах Мельбурна з’явилися знамениті щури Бенксі. Усього налічують близько 9 його робіт. На жаль, жодна з них не збереглася – кілька зафарбував власник будівлі, парочку вандали зіпсували, а решта – міські робітники, коли чистили стіни. А в 2004 Мельбурн приймав перший у світі стенсил-арт фестиваль. Після цих подій місто захлеснула нова хвиля – художників, малюнків, стилів і технік ставало все більше. Люди стали приїжджати, щоб подивитися на знамениті розписні провулки.

Звичайно, вуличне мистецтво не обмежилося лише столицею. Так, в трьох годинах їзди в місті Беналла (Benalla) кожен рік проводиться масштабний фестиваль Wallto Wall. А по регіональних містах штату проходить художня стежка Silo Art Trail.

А що міська влада?

У 2006 році міська рада затвердила легальні стіни в CBD (Central Business District, тобто центр міста), на яких міг малювати будь-який бажаючий. Першим був провулок Hosier Lane, і він швидко став однією з головних міських визначних пам’яток. Далі почали ставати відомими та інші стіни –AC/DC Lane, Union Lane.

Сьогодні врегулювати спірні ситуації допомагає офіційний регламент. Так, на сайті міської адміністрації поняття «графіті» і «стріт арт» розділені. Графіті – це не погоджений з власником будівлі малюнок або напис, які псують його зовнішній вигляд. Якщо на будівлі намалювали графіті, то через сайт або по телефону можна подати заявку на його видалення. А ось стріт-арт – це узгоджена з власником приміщення або ж з міською адміністрацією робота, яка робить об’єкт більш привабливим і прикрашає місто.
До вуличним художникам все частіше звертаються власники кафе і магазинів із замовленнями на розпис стін і інтер’єрів. Міська влада теж не відстають і замовляють проекти під фестивалі та інші заходи. Якщо на комерційній роботі хтось намалює графіті і зіпсує вигляд, власник має право викликати поліцію і звернутися за компенсацією.

Вуличні художники

На стінах міста можна зустріти аерозольні малюнки, трафаретні графіті, наклейки, вуличні інсталяції, плакати та постери. Стилів і технік багато, як і їх авторів. Розповімо про трьох з них.

Аднейт (Adnate)

У хипстерском районі Коллінгвуд на бічній стіні житлового будинку можна побачити мурал висотою у 20 поверхів (240 Wellington St, Collingwood). Його намалював один з найпопулярніших стріт-арт художників Австралії – Adnate. І поки це найвищий мурал у Південній півкулі.

Більшість робіт Аднейта – це портрети корінних мешканців континенту. Зараз він малює фреску висотою до 25 поверхів для мережі готелів ArtSeries в Перті – це має стати новим рекордом. До речі, сам готель присвячений художнику, а його роботи прикрасять стіни всередині.

Рон (Rone)

Рон малює обличчя жінок в стилі постарених фотографій. Для своїх робіт він вибирає занедбані будівлі з обшарпаними стінами, які скоро будуть знесені.

Його виставки користуються шаленою популярністю, а квитки розлітаються за тиждень. Остання проходила в особняку 1931 року, в якому, перш ніж робити капітальний ремонт, влаштували галерею. Рон розписав стіни прекрасними жіночими особами, а дизайнери задекорували кімнати зів’ялими квітами, тканиною і антикварними меблями. Вони навіть додали штучну цвіль і мох.

Лашсакс (Lushsux)

Роботи Лашсакса – це популярні інтернет-меми, суперечливі, провокаційні та іронічні. Яскраві роботи: Кім Кардашьян та Емілі Ратаковски (Sniders Lane, CBD), Дональд Трамп і Арнольд Шварценеггер (кут Victoria St / Shelley St, Richmond), Дональд Трамп і Кім Чен Ин (кут VictoriaSt / Park St, Richmond).

Лашсакса дуже люблять в Мельбурні. А за його инстаграмом стежать вже понад 600 тисяч осіб. Артист охоче радиться з передплатниками, на яку тему зробити наступну роботу, влаштовує голосування, пише колючі висловлювання і малює роботи у прямому ефірі.

Де шукати стріт-арт у Мельбурні?
CBD, центр міста

Вулиці міста – це галереї під відкритим небом, де нові роботи з’являються щотижня. Основні місця скупчення стріт-арту – це провулки в центрі міста і модні райони Фіцрой і Коллінгвуд.

AC/DC Lane and Place Duckboard
Hosier Lane
Presgrave Place
Union Lane
Tattersalls Lane і Stevenson Lane
Caledonian Lane
Coromandel Lane
Drewery Lane і Sniders Lane
Meyers Place

Райони Фіцрой (Fitzroy) і Коллінгвуд (Collingwood)

Якщо будеш в Мельбурні, то по районах Фіцрой і Коллінгвуд потрібно прогулятися обов’язково. Тут кращі кафе та бари, галереї та арт-маркети, дизайнерські і вінтажні магазини.

А ось і список основних вулиць з самими класними роботами:

Johnson Street
Chapel Street
Rose Street
Wellington Street


Читайте також:

  • Як старовинна церква в Каліфорніі перетворилася на івент-хол завдяки українцям (ФОТО)
  • У Венеції всесвітньо відомий архітектор сплатить 78 тисяч євро штрафу за невдалий міст
  • У Китаї добудовано грандіозний аеропорт з найбільшим у світі терміналом (ФОТО, ВІДЕО)

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.